Hoppa till huvudinnehållet

Har stort kulturhistoriskt värde

Publicerad:

Karlstad har förändrats mycket genom åren. KT tar en titt på hur platser såg ut förr och hur det ser ut där i dag.

Västra Torggatan mot söder i slutet av 1930-talet. Huset närmast i bild byggdes 1867 och präglas av den då rådande nyklassicismen.
Västra Torggatan mot söder i slutet av 1930-talet. Huset närmast i bild byggdes 1867 och präglas av den då rådande nyklassicismen. Foto: Dan Gunner
Byggnaden har ett stort kulturhistoriskt värde eftersom den visar hur man ville att Karlstad skulle se ut när staden byggdes upp efter stadsbranden 1865.
Byggnaden har ett stort kulturhistoriskt värde eftersom den visar hur man ville att Karlstad skulle se ut när staden byggdes upp efter stadsbranden 1865. Foto: Tim Sterner

Artikeltaggar

MeraPlatsenVästra Torggatan

Så här jobbar KT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.