Galleristen Lars Hjelm, Karlstad, har avlidit i en ålder av 80 år. Genom åren har han öppnat flera gallerier och berikat konstlivet.
Lars Hjelm växte upp på Kungsholmen och i början av 1950-talet kom han till Karlstad där hans pappa fått jobb. Efter värnplikten blev han fänrik i marinen innan han började arbeta som möbelförsäljare. Under den här tiden började han intressera sig för grafik.
Under mitten av 1970-talet startade Lars Hjelm firman Blågul Grafik som sålde konst och grafik.
Han träffade konstnärinnan Margaretha Jansson 1998 och de köpte ett hus i Segerstaby där de haft sin bas. Omkring 2001 startade Lars Hjelm Galleri Lars i Galleri Gripen i Bibliotekshuset i Karlstad. Galleri Gripen flyttade senare till Herrgårdsgatan.
Han startade även galleriet och föreningen Konst i Karlstad och hamnade till slut på Herrhagen i Karlstad med Galleri Lars Hjelm.
2015 öppnade han Galleri Lars Hjelm på Herrhagen som han drev i tre år. 2018 startade han Konst och glas i Haga där han även sålde glaskonst. Butiken stängde för snart ett år sedan och tanken var att öppna galleri i Segerstad efter pandemin.
Han sörjes närmast av livskamraten Margaretha Jansson samt son och dotter i Borås respektive Uppsala.